Geodezja nad Wisłą

Polska należy do krajów, w których definicja geodezji jest dość specyficzna. U nas, w odróżnieniu od większości państw na świecie, tego terminu używa się do określenia dziedziny wiedzy oraz techniki, która wiąże się z dokonywaniem pomiarów małych powierzchni. Poza granicami naszego kraju zazwyczaj pojęcie to służy do określania nauki o pomiarach dużych terytoriów oraz całej kuli ziemskiej. W kontaktach z obcokrajowcami trzeba więc zwracać uwagę na te różnice w definicjach.

AGROBEX wynajem mieszkań i lokali handlowych budowanie domu Luboń mieszkanie dla młodych na sprzedaż Luboń Deweloper Luboń, domy i mieszkania w Luboniu

W naszym rozumieniu geodeta jest osobą, z której usług korzystamy na przykład podczas dzielenia działki budowlanej na dwie części. W większości krajów taką osobę określa się innym mianem. Dla nich geodeta może być chociażby osobą, która zajmuje się wyznaczaniem granic pomiędzy państwami. Oczywiście, są to tylko kwestie związane z nazewnictwem, jednak tego typu niuanse mogą powodować brak zrozumienia pomiędzy osobami z dwóch różnych krajów. Dobrze byłoby więc jakoś ujednolicić nomenklaturę, żeby łatwiej było się zrozumieć różnym nacjom.